Wino

Wino (z gr. κρασί , czyt. krasi) napój alkoholowy uzyskiwany w wyniku fermentacji moszczu z winogron. Proces ten nosi nazwę winifikacji. Proces produkcji jest skomplikowany i ulega modyfikacjom w zależności od producenta i rodzaju wina.
Istnieją setki odmian, smaków i rodzajów wina. Jego smak oraz bukiet zapachowy zależy od rodzaju szczepów winogron, sposobu ich uprawy, klimatu i ziemi, na której się je uprawia oraz od sposobu winifikacji.
Chociaż określenie wino przyjęło się w Polsce jako potoczna nazwa wielu w podobny sposób pozyskiwanych napojów alkoholowych na bazie owoców, to jednak na ogół dotyczy ono czystych produktów gronowych. Wina z innych owoców, określa się mianem win owocowych i mają one zwykle w samej nazwie wymienione owoce, z których zostały wytworzone np. "wino jabłkowe". Wyróżnia się również wina do których produkcji używa się owoców jedynie jako dodatku, bądź nie używa się ich wcale. Są to m.in. miody pitne, wina kwiatowe i zbożowe. Poniższy artykuł dotyczy wyłącznie win z winogron.

Najwięcej wina wypija się w krajach południowych, żaden grek, włoch czy portugalczyk nie odmówi lampki do obiadu.


 Roczna konsumpcja wina na osobę na podstawie danych z 2000 r.:
     poniżej 1 litra
     od 1 do 7 litrów
     od 7 do 15 litrów
     od 15 do 30 litrów
     powyżej 30 litrów


Przepis na wino, znajdziecie u mnie w archiwum w postaci postu,  polecam!

 

Klasyfikacja win

Ze względu na barwę wina dzieli się na:
  • wina białe o barwie od jasnożółtej lub zielonkawej do brązowej,,
  • wina różowe o barwie od różowej do jasnoczerwonej,
  • wina czerwone o barwie od jasnoczerwonej do ciemnowiśnowej.
Przykładowe białe greckie wino Retsina
Ze względu na zawartość cukru (cukry redukujące po inwersji):
  • Wytrawne do 10 g/l
  • Półwytrawne powyżej 10–30 g/l
  • Półsłodkie powyżej 30–60 g/l
  • Słodkie powyżej 60–150 g/l
  • Bardzo słodkie powyżej 150 g/l
Ze względu na zawartość etanolu wina dzielimy na:
  • Wina słabe — do 10% obj.
  • Wina średnio mocne — o mocy od 10 do 14% obj.
  • Wina mocne — o mocy od 14 do 18% obj.
  • wina wzmacniane (alkoholizowane) zawierają powyżej 18% obj. etanolu. Etanol dodaje się zazwyczaj w celu wstrzymania procesu fermentacji, np. madera, malaga, marsala, porto, sherry.
    • niektóre mocne wina z Kalifornii, słonecznych regionów Francji, jak też Węgier, osiągają do 16% zawartości alkoholu
Wina zawierające dwutlenek węgla nazywamy winami musującymi i rozróżniamy trzy rodzaje win musujących:
  • szampan (Champagne) – uzyskiwane metodą szampańską i pochodzące z rejonu Szampania,
  • wino szampańskie – uzyskiwane metodą szampańską, ale niewyprodukowane w Szampanii,
  • wino musujące – zwykłe wino nasycone sztucznie dwutlenkiem węgla



Wino jako leczninczy trunek

Różnorodne czynniki harmonijnie skomponowane tworzą z wina prawdziwie zdrowy napój, dlatego też wino pite w sposób umiarkowany nie tylko nie zagraża zdrowiu, ale wpływa na nie dobroczynnie.

Od najdawniejszych czasów, wino było postrzegane jako lekarstwo.
W Starożytnej Grecji stosowano je, jako środek przeciwgorączkowy i wzmacniający organizm, a ponadto sporządzano z niego różnego rodzaju maści przeciwbólowe.
Leczenie winem rozwinęło się jeszcze bardziej w Średniowieczu w szczególności w klasztorach Francji i Włoch. Uważano wówczas, że: "Wino wzmacnia żołądek, odświeża zmęczonych, goi rany na duszy i ciele, wygania chandrę i smutek, przynosi radość i chęć do wesołych rozmów wśród przyjaciół".
W Niemczech natomiast odkryto dobroczynne działanie wina w leczeniu choroby płuc oraz jako środka pobudzającego krążenie krwi.

Do lekarstw na bazie win dużą wagę przywiązuje medycyna niekonwencjonalna m.in. homeopatia, która rozwinęła się w pierwszej połowie XIX wieku. Wtedy to powstały stosowane po dzień dzisiejszy wina lecznicze takie jak np. piołunowe, chinowe czy żelazowe.

Współczesna medycyna poświęca wiele uwagi na zbadanie i wyjaśnienie leczniczych właściwości wina czerwonego. Wyniki tych badań w pełni potwierdzają dobroczynne działanie tego trunku w procesach rekonwalescencji, a także w niektórych chorobach układu krążenia, jak i w procesie obniżania poziomu cholesterolu we krwi. Umiarkowane spożywanie win poprawia nastrój, normuje ciśnienie krwi oraz polepsza krążenie wieńcowe. W związku z tym wielu lekarzy zaleca codzienne picie kieliszka wytrawnego czerwonego wina.

Wina czerwone, w przeciwieństwie do białych mają niższą cierpkość, dlatego są bardziej odpowiednie dla osób o wrażliwym żołądku. Ponadto w czerwonym winie znajdziemy więcej związków fenolowych, takich jak tanina i kwasy węglowe niż w porównywalnym w klasie winie białym. Wina czerwone działają również bardziej relaksująco i uspokajająco, niż wina białe, które zazwyczaj pobudzają. W czerwonym winie znajdziemy także więcej witamin i pierwiastków śladowych, niż w winie białym. Ponadto czerwone wino nie jest tuczące.

Jednakże w ostatnich latach odkryto również antyrakową właściwość białych winogron. Jeden ze związków zawartych w winogronie -resweratrol - specyficzny przeciwutleniacz wpływa na układ odpornościowy organizmu i chroni komórki przed atakiem raka. Według badaczy związek ten zawarty jest nie tylko w czerwonym ale także w białym stołowym winie. Ponadto wino białe zawiera dużą ilość witamin z grupy B, wapnia i żelaza. Wykazano także, że białe wino ma właściwości przeciwbakteryjne i może chronić przed biegunką.




Informacje zostały zaczerpnięte z http://www.znatury.pl/Biblioteka/show/id/447 i www.wikipedia.pl


4 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wino należy do moich ulubionych trunków. Podaję je tylko podczas specjalnych okazji. Z względu na zbliżającego się Sylwestra nabyłam ostatnio na https://duka.com/pl/jedzenie-i-serwowanie-potraw/naczynia-do-serwowania-napojow/zestawy-szklanek-i-kieliszkow zestaw specjalnych kieliszków do szampana. Sylwester bez odpowiednio podanego szampana wg mnie nie ma prawa się udać. Kieliszki do serwowania wina mogą znacznie różnić się w zależności od jego rodzaju.

    OdpowiedzUsuń
  3. Akurat ja n samych składach alkoholu się nie znam więc nie bardzo wiem jak się je produkuje. Mimo wszystko jeśli za dużo go wypijemy to często mamy kaca. Z tego co mi wiadomo to kroplówka może zwalczyć kaca https://detoksfenix.pl/kroplowka-na-kaca/ jeśli się ją zastosuje.

    OdpowiedzUsuń

 
Darmowy Katalog Stron Katari.pl